Alfa Lipoik Asit (ALA), hem suda hem yağda çözünebilme yeteneğine sahip, antioksidan özellikte vitamin benzeri bir maddedir. Doğal hali bitkiler ve hayvanlar tarafından üretilir.Antioksidan, zayıflama ilacı ve enerji desteği olarak yaygın kullanıma sahiptir.

Antioksidan özelliği olan Alfa Lipoik Asit (ALA), hücrenin enerji üretimi üzerine de önemli etkilerde bulunurken, serbest oksijen radikallerinin neden olduğu hasarların nötralize edilmesine yardımcı olur.

Serbest oksijen radikalleri

Serbest oksijen radikalleri, besinlerin enerjiye çevrildiği oksidasyon sürecinde ortaya çıkan kimyasal ürünlerdir.Bu bileşikler hücre için oldukça zararlı olabilir, metabolik fonksiyonlarını bozabilir. Vücut doğal yollarla, metabolik fonksiyonlar için yeterli lipoik asit üretebilir ancak destekle daha iyi bir denge yakalanabilir.

Alfa Lipoik Asit (ALA) içeren besinler

Kırmızı et, böbrek ve karaciğer gibi sakatatlar, brokoli, ıspanak, domates ve bezelye gibi besin kaynaklarında bulunan Alfa Lipoik Asit (ALA) vücudumuzda da üretilmektedir.

Alfa Lipoik Asit (ALA)’in faydaları

İyi bir antioksidan olması nedeniyle oksidtatif stresle ilişkili hastalıkların tedavisinde kullanıyor.

Enflamasyonu azaltıyor.

Obezite tedavisinde destek olarak kullanılıyor.

İnsülin direncini azaltıyor ve metabolik sendrom tedavisine katkı sağlıyor.

Multiple skleroz tedavisinde destek ürün olarak kullanılıyor.

Damar duvarı üzerine olumlu etkileri olan Alfa Lipoik Asit’in kalp damar hastalıklarından korunma için kullanımına yönelik devam eden çalışmalar var.

Periferik arter hastalığının tedavisine yardımcı oluyor.

Diyabetik nöropatide iyileşme sağlıyor.

Alkolik karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltıyor.

Kronik yara iyileşmesini hızlandırıyor.

Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.

Yaşlanma ile gelişen bilişsel bozukluklardan koruyor, iyileştiriyor.

Migren ataklarının sıklığını azaltıyor.

Kanser hastalarına destek tedavisi olarak veriliyor.

Alfa Lipoik Asit (ALA)’in yanetkisi var mı?

Belirtilen dozlarda görülen önemli bir yanetkisi yok.Yapılan çalışmalarda az sayıda deri döküntüsü gibi allerjik durumlar, kas krampları, baş ağrısı ve şeker düşmesi gibi yanetkiler belirtiliyor.

Alfa Lipoik Asit (ALA) dozu

Alfa Lipoik Asit (ALA) vücutta üretilebildiği için günlük alınması gereken destek doz ile ilgili net bir değer yok.Yapılan çalışmalarda antioksidan etki için 25-50 mg/gün, diyabetik nöropati için 200-300 mg/gün dozlarında etki görülürken 1800 mg/gün kullanılan çalışmalar da var.

Doktorunuzun önerisine göre 100 mg Alfa Lipoik Asit içeren kapsüllerden günde 1 veya 2 tane destek ürün olarak kullanabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51