Akdeniz diyetinin kalp damar hastalıklarından korunmadaki etkisini araştırmaya yönelik yapılan PREDIMED çalışması, The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın sonuçlarında sızma zeytinyağı veya ceviz-fındık-badem eklenen akdeniz diyetinin kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm, kalp krizi veya felç riskini %30 azalttığı görülüyor.

İspanya’da 2003 ve 2011 yılları arasında yapılan çok merkezli bir projenin parçası olan bu çalışmada kalp damar hastalıkları açısından majör risk faktörü bulunan 7447 katılımcı çalışmaya dahil edilmiş. Katılımcılar 3 gruba ayrılmış;
1- Sızma zeytinyağı ilave edilen akdeniz diyeti
2- Kuru yemiş (ceviz, fındık, badem) ilave edilen akdeniz diyeti
3- Düşük yağlı diyet

Diyet uzmanları tarafından takip edilen katılımcıların gruplarına ve mevsime uygun menü ve alışveriş listeleri oluşturulmuş.

Akdeniz diyeti gruplarından birincisine haftalık 1 lt sızma zeytinyağı, ikincisine 15 g/gün ceviz, 7.5 g/gün badem, 7.5 g/gün fındık ilavesi planlanmış.

5 yılın sonunda, akdeniz diyeti uygulanan her iki grupta da kalp damar hastalığına bağlı ölüm, kalp krizi ve felç riskinde belirgin azalma saptanmış.

Bu çalışma, yağ kısıtlaması yapılan diyetlere göre yüksek bitkisel yağ içeren diyetlerin kardiyovasküler hastalıklar açısından daha sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Bu yazıdan çıkacak sonuç, ekmeği bana bana bol zeytinyağı tüketin değil.

En yüksek kaloriye sahip yağlardan biri zeytinyağıdır. Çok tüketirseniz, kilo alırsınız.

Zeytinyağı sıcağa oldukça duyarlıdır. Kızartma, kavurma gibi yöntemlere hiç gelmez. Yemek piştikten sonra üzerine eklenmelidir.

Unutulmamalıdır ki, Akdeniz diyetinin asıl parçasını sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tarzı oluşturur.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51