Çocukluk çağındaki sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ileri yaşlarda ortaya çıkacak olan hastalıklara neden oluyor.

Çocuklar, ebeveynlerini, öğretmenlerini, sanatçıları ve gruplarındaki lider arkdaşlarını örnek alıyor. Bu örnekler onların sağlıklı seçimlerini önemli derecede etkiliyor.

Amerika’da bir şehirde, belediye destekli, ebeveynlerden öğretmenlere kadar toplumun büyük çoğunluğunun katıldığı çok güzel bir çalışma başlatmışlar (Eat Smart, Play Hard, Move More. Somerville, Massachusetts, US).

Bu çalışmada, sabah kahvaltısından, okuldaki yemek ve ara öğünlere, şehir içindeki bisiklet yollarına, toplu spor aktivitelerine kadar geniş kapsamlı bir organizasyon yapılmış. Küçük bir dokunuşla başlayan daireler genişlemiş ve sonuçları güzel olmuş (Shape Up Somerville).

Buradan çıkan en önemli sonuç “Sağlıksız beslenme alışkanlıklarını önlemek için ilk görev ebeveynlerin”.

Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Günlük enerji ihtiyacının büyük bir kısmı kahvaltı öğününde alınmalı, öğlen ve akşam öğünlerine doğru enerji alımı azalmalıdır.

Kahvaltıda peynir çeşitleri, süt, yumurta, zeytin, bal ve tam tahıllı ekmeğe yer verilmeli.

Çocuklara kahvaltı yaptırmak oldukça güçtür. Akşam erken yatırarak, sabah erken kalkmasını sağlamak ve kahvaltıda çeşitlilik yapmak size yardımcı olabilir.

Örneğin, yumurta; bir gün haşlanmış, diğer gün omlet şeklinde, peynir; sandviç veya tam tahıllı ekmek içinde tost olarak servis yapılabilir.

Eğer çocuğunuz sütü sevmiyor ve süt ürünlerini tükettikçe karında gaz ve şişlik yakınmaları oluyor ise Laktoz intoleransı olabileceğini düşünerek doktorunuza danışın. Bu durumda laktozsuz süt kullanılabilir.

Öğle Yemeği

Okul zamanında çocuklar, çoğunlukla öğle yemeğini okulda veya dışarıda yiyorlar. Çocuklar için en kontrolsüz öğünün öğle yemeği, yetişkinler adına ise en kontrolsüz öğünün akşam yemeği olduğunu söyleyebilirim.

Çocuğunuz öğlen yemeğini okul dışında yemek zorunda kalıyorsa, okul arkadaşlarının aileleri ile birlikte, bir restoran belirleyip, önceden menüleri de o restorana vererek sağlıklı bir planlama yapabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme planında haftada iki gün balık, iki gün et, iki gün tavuk ve bir günü de tamamen sebze yemekleriyle geçirmelisiniz.

Özellikle et yemeklerini öğlen tüketmek daha uygun olacaktır.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğinin hazırlanmasına çocukların yardım etmesi, yemeğin bütün aile bireyleri ile birlikte masada yenmesini çok önemli.

Yemek sırasında televizyon, telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi cihazlardan uzak olunmalı.

Sadece belirlenen menüye uygun servisler edilen yemekler ve salata dışında masa üstünde başka yemek olmamalı. Yemek tenceresi veya ekmek sepeti masaya gelmemeli. Önceden belirlenen tam tahıllı ekmek dilimleri herkes için ayrı bir servis tabağında servis edilmeli.

Reflü hastalığı yoksa masada dolu su bardakları bulunmalı.

Çocuklara örnek olmak adına, yavaş ve çiğneyerek yenmeli, onlarla konuşulmalı ve yeme hızları kontrol edilmeli.

Yemek bitene kadar herkes masada kalmalı.

Meyve ve şekersiz tatlı gibi besinler yemek üstüne yenmemeli, bunlar ara öğünlerde alınmalı.

Ara Öğünler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Okul çok enerji harcanan bir zaman dilimini oluşturuyor. Çocuğunuzun sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmesi konusunda ona yardımcı olmalısınız.

Öğünler arasında acıktığında veya beslenme saatinde tüketmesi için süt, meyve, fındık, badem, ceviz, gün kurusu kayısı gibi sağlıklı atıştırmalıkları çantasına koyabilirsiniz.

Evde sağlıksız besinler bulunduramayın (Mutfağınızı arındırın).

Çocuğunuzu, ona uygun bir spor yapması konusunda destekleyin, fiziksel bir engeliniz yoksa siz de ona katılın.

İyi özellikleri ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan arkadaşlar edinmesi konusunda çocuğunuza yardımcı olun. Parasını neye harcadığını takip edin. Gerekirse rehber öğretmenlerinden destek alın.

Çocuklarınızın sağlığı sizin ellerinizde.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51