Günlük sorunları bahane ederek hep atlarız veya geçiştiririz öğünleri. Oysa düzenli beslenme, sadece kilo fazlalığı, şeker, tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi hastalığı olanlar için değil hepimizin sağlığını devam ettirebilmesi için temel koşuldur.

Günde kaç öğün yemeliyiz?

Mevsim farklıkları, çalışma saatleri, vücudun alışık olduğu biyoritme  göre kişisel farklılıklar olabilir ancak  birçok kişi için;

3 saatten uzun aç kalmayacak şekilde,

Günlük 3 ana, 2 veya 3 ara öğün.

Yatmaya 2 saat kala bir şey yememek gerekir.

Eğer erken yatıyorsanız akşama rastlayan ara öğün atlanabilir. Ancak akşam yemeğin ve yatma arasındaki saat 3 saatten uzunsa bir ara öğün planlanmalıdır.

Kahvaltı ve öğlen yemeği arası 3 – 3,5 saat ise burada da ara öğün gerekli olmayacaktır.

Sabah kahvaltısı en önemli öğündür ve asla geçiştirilmemelidir. Sabah uyandıktan sonraki bir saat içerisinde mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

Unutmayın en zengin öğününüz kahvaltı, en fakir öğününüz akşam yemeği olacak.

Öğünleri atlar ve sonraki öğün ile birleştirirseniz, günün toplamından az yemiş gibi görünse de bir öğünde alınan kalori miktarı yüksek olacaktır. Bu durumda metabolizma yavaşlar ve kilo artışı olur.

Bazı uzmanların, fazla öğün sayısının düzensiz insülin salınımına (daha sık ve artmış insülin salınımı) ve insülin direncine neden olacağı söylemleri bulunmaktadır. Düşük glisemik indeksli besinler ve egzersizi yaşam tarzınızın içine yerleştirdiğinizde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51