Kola, şekerli soda, hazır meyve suyu gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin alımındaki artışın dünyada artan obezite probleminde önemli rol aldığı bir gerçek.

Şekerle tatlandırılmış içecekler ile fazla kalori alımı ve kilo artışı çok da şaşılacak bir durum değil ve bağımsız olarak metabolik sendrom, şeker hastalığı, kalp damar hastalığı ve inme (felç) riskinde artış da beklenen bir sonuç.

Şekerle tatlandırılmış içecekler, vücudun ihtiyaçlarını karşılamıyor

Şekerle tatlandırılmış içecekler, kalori içeri yüksek olmakla birlikte, antioksidan, vitamin, mineral gibi vücudumuzun günlük ihtiyaçları açısından son derece yetersizdir.

Ne ilginçtir ki, şekerle tatlandırılmış içeceklerin neden olduğu metabolik dengesizlikler ile ilgili kesin kararlar bildirilmemektedir.

“The New England Journal of Medicin” dergisinde yayınlalan, “Harvard School of Public Health” araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada, şekerle tatlandırılmış içeceklerin fazla alımında, beden kütle indeksinde ve obezite riskinde artış olduğu belirtilmiştir. Özellikle genetik olarak duyarlı kişilerde, şekerle tatlandırılmış içecekler obezite riskini iki kat artırıyor.

Analiz aşamasında, Üç geniş kohort çalışma verileri toplanmış. Avrupalı, 33.097 erkek ve bayan katılımcı, beslenme alışkanlıları açısından sorgulanmış ve içtikleri şekerle tatlandırılmış içecek miktarına göre 4 gruba ayrılmış (1 servis/ay, 1-4 servis/ay, 2-6 servis/hafta, günde 1 servis ve fazlası).

Sonuç olarak, genetik olarak yatkınlığı olan ve şekerle tatlandırılmış içecekleri sık tüketen katılımcılarda obezite riskinin daha da yüksek olduğu görülmüş.

Yani tek sorumlu, ailenizden size kalan genetik miras değil. Doğru beslenme ve egzersiz ile obezite gelişimi önlenebilir.

Su, Yeşil Çay ve Kahve

Yeşil çay, meyve çayları, kafeinsiz kahve gibi, sağlığınızı canlandıran, antioksidan özellikleri olan, metabolizmanızı hızlandıran ve kilo kontrolüne yardımcı olan kalorisiz içecekleri tercih etmenizi öneririm.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51