Çocuklarda obezite

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) önlemler alınmazsa 2010 yılının sonunda çocuk ve adölesanların 43 milyonun obez olacağını belirtiyor…

Dolayısıyla günümüzün halk sağlığı sorunlarında ilk sırayı obezite aldı…

Obezite (şişmanlık) vücuttaki yağ oranın aşırı artması sonucu boya göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır ve yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları- kanda trigliserit ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı(diyabet), solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, hormon problemleri, kas-iskelet problemleri, cilt problemleri ve guatr hastalığı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca; araştırmalar obez çocuklarda dış görünüş açısından arkadaşları tarafından daha zor kabul edildiğini ve aileleriyle daha çok tartıştıklarını, sosyal aktivitelerle ilgilenmemekte veya arkadaş edinmekten korkmakta olduklarını dolayısıyla psikolojik olarak kötü etkilendiklerini göstermektedir.

Obezitenin Nedenleri ?

  • Düzensiz ve dengesiz beslenme-fast food ağırlıklı,
  • Annenin hamilelik döneminde yaşadığı sorunlar
  • 0-1 yaş dönemindeki beslenme
  • Reklamlar
  • Psikolojik- Aile arasındaki olumsuz ilişki, okul yaşamındaki başarısızlık, arkadaş edinmede sıkıntı çekilmesi çocuğun ruhsal yapısını olumsuz etkileyebileceği ve bunun sonucunda aşırı yeme davranışının gözlenmesi.
  • Genetik faktörler- araştırmalar en çok risk taşıyan çocukları anne-babası obez olanlar olarak belirtmekte.
  • Yaşam tarzı; Ailesel alışkanlıklar, Çocuklarda özellikle fiziksel aktivite yetersizliği – evde uzun süre televizyon izlenmesi ve bilgisayar oynanması obez olmayı arttırmaktadır.

Obezitenin Tedavisi !

Çocukların büyüme ve gelişim süreci devam ettiği için çocuklar için zayıflama diyetleri önermiyoruz.

Onları sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik davranış değişikliğine ve uygun bir egzersiz programına yönlendirerek kilo kaybetmesini sağlamaktayız. Bu yöntemle tedavi süresince çocuklar kilo yüzünden stres altında kalmadan sağlıklı diğer akranları gibi normal büyüme ve gelişme sürecini yakalayabilmektedirler. Ayrıca; obezitenin önlenmesi ve tedavi edilme sürecinde ebeveynlerin tutumu da çok önemlidir. Çünkü böyle bir durumda çocuklar kendilerini dışlanmış hissederler, bu yüzden çocukta sorunun sadece kendi için kötü bir problem olmadığını anlamasına; ailenin kendisi için çaba harcadığını düşünmesini sağlamaya ve onu cesaretlendirmeye çalışın.

Anne ve Baba olarak neler yapabiliriz?

Kesinlikle şişman çocuk sağlıklıdır, ileride boya gider diye düşünmeyin.

Çocuğunuzu diyete sokmayın, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanından yardım alın.

Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmalarını sağlayacak ortam oluşturun.

Çocuğunuzun okulun spor etkinliklerine katılmasını sağlayın.

Beraberken basit yürüyüşler yapın, yürüme mesafesindeki yerlere arabayla değil yürüyerek gitmeye çalışın.

Saatlerce televizyon ve bilgisayar önünde zaman geçirmesini önleyecek fiziksel aktivite içeren faaliyetler düşünülmeli ve gerektiğinde onlara eşlik edin.

Yemek hazırlarken çocuğunuzun da size yardım etmesini sağlayın.

Yemek saatlerini düzene koyun ve beraber yemek masasına oturun.

Çocuğunuza yavaş yeme alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuzun tek tip beslenmesini önleyin, tabağında çeşitliliği sağlayın.

Büyük porsiyonları azaltın ve ideal porsiyonlara alıştırın.

Sevmediği bir yemeği reddetmesi halinde, ısrar etmeyin iki gün sonra tekrar o yemeği sunun, düzenli aralıklarla o yemeği tüketmesini sağlayın.

Sizin yemeyi sevmediğiniz hiçbir şeyi çocuğunuzun da yemesini beklemeyin.

Fast food, şeker, bisküvi ve çikolata gibi besinleri tamamen yasaklamayın, çünkü yasaklar onları daha çekici yapacağı için zaman zaman onları dengeli olarak tüketmesine izin verin.

Çocuklarınızı ödüllendirirken pasta, tatlı, çikolata, şeker kullanmayın yerine meyve tercih edin.

Çocuğunuza beslenme çantası hazırlayın ve tercihiniz meyve, süt veya peynirli sandviç gibi kalorisi düşük, az yağlı besinler olsun.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

Dyt. Berna ERTUĞ

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51