Okul çağında görülen obezite genellikle yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı gelişiyor ki; çocuklukta edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları bütün hayatı etkileyecek hastalıklara neden olabiliyor.Bütün fertlerin obez olduğu bir ailede genetik problemlerin olabileceği düşünülse de evde uygulanan yanlış beslenme ve çocukların beslenme konusunda gelişen duygu, düşünce, davranış ve alışkanlıkları asıl problemlerdir.

Burada asıl görev ebeveynlerin. Çocuklarınıza doğru rol modeller olmalısınız.

Mutfağınızı temiz tutun. Evinizde şeker, beyaz un gibi işlenmiş ürünlerle hazırlanan besinleri bulundurmayın. Yani; çikolata, pasta, kek kurabiye, şerbetli tatlıları evinize sokmayın, gittiğiniz yerlerde çocuklarınıza verilmesine izin vermeyin.

Alışveriş listesi yapmadan markete gitmeyin ve hiçbir şekilde liste dışına çıkmayın.

Kahvaltı ve ara öğün yapma alışkanlıklarını kazandırın. Kahvaltı ve akşam yemeklerinde hep birlikte masada olmaya özel gösterin.

Okuldaki beslenme saatinin ara öğün olduğunu unutmayın. Kek, pasta, börek, yarım ekmek arası sandviç yerine beslenme saatinde tüketmesi için süt, meyve, fındık, badem, ceviz, gün kurusu kayısı gibi sağlıklı atıştırmalıkları beslenme çantasına koyabilirsiniz.

Düzenli su içmeyi unutmayın, çocuklarınıza da su içme alışkanlığı kazandırın.

Acele etmeden, çiğneyerek yemek yediklerini kontrol edin, onları yemek yemeye zorlamayın ancak yemek yemeyip sağlıksız atıştırmalıklarla karınlarını doyurmalarına izin vermeyin.

Çocuklarınızın seveceği bir spor dalı tespit ederek onları düzenli spor yapmaları konusuda destekleyin. En azından haftada bir gün basketbol, voleybol gibi takım oyunları, ip atlama veya yürüyüş gibi birlikte yapabileceğiniz aktiviteler için zaman ayırın.

Eğer yanlış besleniyor ve spor yapmıyorsanız, çocuğunuzun da benzer davranışları benimseyebileceğini unutmayın.

Sağlıklı, mutlu, sevgi ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51