Akşam eve yorgun ve bitkin geliyor, bütün akşam boyunca sürekli mutfağa gidiyor, sürekli yemek istiyor, kendinizi sağlıksız akşam atıştırmalarından alamıyor musunuz?

Sabah kahvaltısının önemi bir kez daha karşımıza çıktı.

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ancak birçok kişi bu öğünü atlıyor. Oysa protein ağırlıklı bir kahvaltının, iştah kontrolünü sağladığı, yağlı veya şekerli sağlıksız akşam atıştırmalarını azalttığı görülüyor.

Missouri Üniversitesi’nde, kahvaltının gün içindeki iştah ve akşam atıştırmaları üzerine etkilerini araştırmak amacıyla, kahvaltı yapmayan, kilolu veya obez, 18-20 yaş arası bayanlar üzerinde bir çalışma yapılmış.

Katılımcılar üç gruba ayrılmış;
Yüksek Proteinli Kahvaltı Grubu; Yağsız et ve yumurta gibi besinler ile 35 gr protein içeren, 350 kkal’lik kahvaltı öğünü verilen grup.
Normal Kahvaltı Grubu: 350 kkal’lik, 15 gr civarı protein içeren, yağ ve fiber içeriği ilk grup ile aynı olan kahvaltı verilen grup.
Kahvaltıyı Atlayanlar Grubu

Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (FMR)

1950 yılından beri yapılan Fonksiyonel MR görüntüleme çalışmaları ile beynin haritaları çıkarıldı. İştah, tokluk hissi ve yeme alışkanlıklarını kontrol eden merkezler de biliniyor.

Katılımcılar, akşam yemeği sonrasında Fonksiyonel MR ile yeme isteği ve alışkanlıklarını düzenleyen merkezin sinyalleri açısından değerlendirilmiş.

Yüksek proteinli kahvaltı yapan grupta tokluk ve doyma hissinde artışa ilave olarak yeme isteğini kontrol eden merkez sinyallerinde de azalma gözlenmiş.

Ayrıca; yüksek proteinli kahvaltı yapan grupta, yağlı ve şekerli akşam atıştırmalarının azaldığı da gözlenmiş.

Bu çalışma ile, yüksek proteinli kahvaltı alışkanlığının kazanılması ile gün içinde iştah kontrolünün sağlanabileceği ve özellikle sağlıksız akşam atıştırmalarının kontrol altına alınabileceği gösterilmiştir.

Yüksek proteinli kahvaltının bu etkisi diyabet ve obezite tedavisinde de çok önemli rol oynayacaktır.

Öyleyse, sağlıksız akşam atıştırmalarından kurtulmak ve gün içinde iştah kontrolünü sağlamak için size 35 gr protein içeren, 350 kkal’lik sağlıklı bir kahvaltı menüsü hazırlayalım.

Sağlıklı Kahvaltı

6 kaşık lor peyniri veya avcunuzun yarısı büyüklüğünde beyaz peynir
1 yumurtanın tamamı ve 1 yumurta akı
1 dilim Hindi Füme
1 dilim tam tahıllı ekmek
Mevsim sebzeleri
Yeşil Çay

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51