Çocuk gelişimi ve sağlığı için anne sütünün önemi büyük.Yeni yayınlanan bir çalışma, anne sütünün ve sonrasındaki beslenme şeklinin obeziteyi önleyici rollerini ortaya koyuyor.

Anne sütünün faydaları

Anne sütünün enfeksiyonlardan koruyucu, zekayı geliştirici özelliklerinin yanı sıra, ilerleyen yıllarda gelişebilecek kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı ve obezite riskini azaltıcı etkileri var. Anne açısından düşündüğümüzde, emzirmenin, doğum sonrası kiloların verilmesine de faydası var.

Yeni yayınlanan bu çalışmada, yeni doğanlar 20 yaşına kadar takip edilmiş. Daha kısa süre anne sütü alanlara göre, 2 yaşına kadar anne sütü alan bebeklerin, 20 yaşına geldiklerinde, vücut yağ oranlarının daha düşük olduğu görülmüş.

Yağlar sinir sistemi gelişimi için önemli

2-3 yaşından önce, protein oranı yüksek, yağ oranı düşük beslenme şekli önerilmiyor. Çocuklarda yüksek enerji ihtiyacının karşılanabilmesi ve sinir sisteminin gelişimi için beslenme planındaki yağ oranı kısıtlanmamalı.

Yağdan fakir beslenen çocukların metabolizması farklı programlanıyor ve bu adaptasyon, ilerleyen yıllarda yağ alımı artınca kilo alımına neden oluyor.

Zaten, anne sütünün de yağ oranı yüksek, protein oranı ise düşük.

Sevgili anneler ve anne adayları, bebeklerinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin ve 24 aya kadar emzirmeye devam edin.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51