19Obezite ve obezite ile ilişkili diyabet, hipertansiyon, kanser ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık sorunları, dünyanın en büyük problemlerinden biri haline gelirken, sağlık denilince ilk ele alınması gereken durum da kilo kontrolü oldu.

Doğum dönemindeki kadınların yaklaşık %60’ı fazla kilolu veya obez.

Gebelik dönemindeki fazla kilolar, gebelikte görülen diyabet, preeklampsi ve erken doğum riskini artırıyor, bebeklerin bütün hayatını etkileyebilecek diyabet ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Yeni yapılan bir çalışmada, gebelik öncesi fazla kiloların, yenidoğanların bağışıklık sistemi üzerinde büyük etki oluşturduğu, özellikle kalp hastalıkları ve astım riskinin arttığı rapor edildi. Hatta, bu çocukların aşı programının bile farklı olması gerektiği belirtildi.

Yani gebelik sırasında fazla kilo alımı yanı sıra, gebelik öncesindeki kilo durumu da oldukça önemli.

Eğer bebek sahibi olmayı düşünüyor veya zaten hamileyseniz doktorunuzla sigara, ilaç kullanımı, destek ürünler gibi konuların yanı sıra kilo kontrolü hakkında da görüşmelisiniz.

Kilo kontrolünün öneminin anlaşılmasıyla birlikte birçok yaklaşım geliştirildi ama hala tek bir sihirli mermi yok. Herkes ayrı ayrı ele alınmalı ve kişiye özel yollar belirlenmeli.

Eğer normal bir kilo ile hamileliğe başladıysanız, gebelik sırasında 9-12 kg ağırlık artışı normal olarak kabul edilir.

Gebelikte şeker kontrolü

Gebeliğin 24-28. haftaları arasında şeker durumunun kontrolü için tarama testleri yapılır ancak fazla kilosu olan riskli gebeler için ilk haftalarda kontrol planlanmalıdır.

Bu testlerin size ve bebeğinize bir zararı yoktur.

Gebeliğin ilk 3 ayında kalori artışına gerek olmamasına rağmen, biraz da çevrenin baskısıyla fazla yemek yeme, günlük fiziksel aktivitenin azaltılması gibi durumlar gereksiz kilo artışına neden olur.

Doğru kalori, protein, vitamin, mineral ve su dengesini sağlamak amacıyla doktorunuzun önerileriyle, beslenme uzmanınızın düzenleyeceği iyi bir beslenme planına ihtiyacınız olacak.

Gebelikte egzersiz

Fiziksel aktivitenizi azaltmayın.

Doktorunuzla birlikte yürüyüş, yüzme, yoga gibi size en uygun egersiz planını belirleyin.

Düzenli egzersizler sizi zinde tutar, kendinizi rahat hissetmenizi sağlar ve sizi doğuma hazırlar.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51