Fazla kilolar, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalığı, eklem problemleri, uyku bozuklukları, psikiyatrik problemler ve hatta bazı kanserlere neden olabilir. Neden kilo aldığınızı veya kilo veremediğinizi hiç anlayamadınız mı? İşiniz kilo aldırıyor olabilir mi?

Hareketsizlik

Birçok çalışan saat 9:00’dan 17:00’ye kadar, günün büyük bir bölümünü oturarak geçiriyor.

Çalışanlar, evlerinin önünden servise biniyor ve işyerinin hemen önünde servisten iniyor. Çalışmalar, işe toplu taşıma araçları ile gidenlerin, kendi aracı veya servisle gidenlere oranla daha zayıf olduğunu gösteriyor.

Servis veya otobüsten bir durak önce inmek size yardımcı olabilir.

Stres

Ilımlı, kontrol edilebilir düzeyde stres, çalışanları harekete geçiren ve verimi artıran bir faktör olabilir ancak stres durumunda salınan hormonlar (özellikle kortizol) şeker ve yağ tüketme isteğini tetikliyor, vücutta yağ depolanmasına, insülin direcine, tip 2 şeker hastalığına neden oluyor.

Stres kontrolünü öğrenmeli, gerekirse profesyonel yardım almalısınız.

Uykusuzluk

Yetişmesi gereken işler hiç bitmez. İşyerinde veya evde yapılan fazla mesailer ve geç saatlere kadar uykusuz kalmak kilo alımını artırıyor.

5 gece üst üste, 4 saaten az uyuyanlarda kilo artışı başlıyor. Gece uyanık kalan ve az uyuyanlarda açlık hormonu (ghrelin) ve stres hormonları artıyor. Sonuç olarak iştah artışı, gece boyunca atıştırma, insülin direnci ve kilo artışı oluyor.

Karanlıkta ve dijital cihazlardan uzakta 6-8 saat uyku sağlığınıza iyi gelecek.

Öğle yemekleri

Yoğun iş temposu içinde işleri yetiştirmek için öğle yemeğini atlayıp ilerleyen saatlerde acıkınca, sağlıksız atıştırmalıklar ortaya çıkıyor.

Öğlen yemeği için zamanınız olduğunda da yemekhanede doğru beslenme planınıza uymayan yemekler olabiliyor. Hatta yakınlarda iyi bir yemek yenecek yer bulamıyor olabilirsiniz.

Zamanı iyi kullanın, hayır demeyi öğrenin ve yemek için zaman ayırın.

İş arkadaşları

İnsanlar, bulundukları ortama uyum sağlarlar. Eğer bir işyerinde simitli, reçelli, kızartmalı kahvaltılar yapan, evden kek, börek getiren, akşama kadar kola ve meyve suyu içen arkadaşlarınız varsa, özel günlerde pasta ve kurabiye siparişleri veriliyorsa, o işyerinde kilo alma olasılığınız yüksektir.

İş yerindeki yeme alışkanlıkları virüs gibi hızla yayılır. Yanlış beslenme alışkanlıkları olan ardaşlarınızla aranıza mesafe koyun.

Kafeterya

Çalışma molalarında gidilen kafeteryalarda şeker ve beyaz un içeren kalorili yiyecekler bolca bulunurken sağlıklı atıştırmalıkları bulmak pek mümkün değildir.

Meyve, fındık, badem, ceviz gibi atıştırmalıkları evden getiren, dinlenme saatlerini açık havada yürüyerek geçirenler daha çok kilo veriyor.

Asansör

Eklem hastalığınız yoksa, merdivenleri kullanın. Yüksek katlı binalarda çalışıyorsanız, en azından birkaç katını yürüyerek çıkın veya inin.

Gün ışığı

İşe erken saatte geliyor, geç saatte çıkıyor, bütün gün boyunca güneş görmeyen kapalı odalarda çalışıyorsanız kilo kontrolünde zorlanabilirsiniz.

Gün ışığının, vücudun biyolojik saatini düzenleyici bir etkisi vardır. Bulutlu bir günde 1000 lux üzerinde bir ışık varken, birçok kapalı ofisteki aydınlanma düzeyi 500 lux’ün altında.

Hava bulutlu bile olsa, sabahları ofise girmeden veya öğle aralarında, 20-30 dk açık havada yürümek metabolizmanızı düzenleyecektir.

İkramlı toplantılar

Uzun süren veya zamansız yapılan toplantılarda, personele ikram olarak sunulan yiyecekler genellikle unlu mamüller olur. Masanın üstünde durur ve sürekli gözünüze batar.

İşyeri ve iş arkadaşlarınızın kilo kontrolü ve sağlığınız üzerine etkileri büyük. sağlığınız olmazsa zaten çalışacak bir işe de ihtiyacınız olmaz.

İş başvurusu yaparken gelecekteki sağlığınızı da düşünün ve başvurduğunuz işyeri çalışanlarının kilolarına da dikkat edin.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51