UCLA (University of California, Los Angeles) araştırmacıları, ürettikleri genetiği düzenlenmiş domateslerde bulunan bir peptidin, iyi huylu kolesterolün etkilerini taklit ettiğini gösterdiler.

Çalışma için, domatesin genetiğini düzenleyerek 6F peptidi üretilmiş. Bu peptidin, iyi huylu kolesteroldeki (HDL kolesterol) ApoA-1 proteininin etkisini taklit ettiği görülmüş.

Çalışmada, kötü huylu kolesterolü (LDL kolesterol) kandan uzaklaştırma yeteneği olmayan, yüksek yağlı diyetle beslenen, enflamasyon ve ateroskleroza yatkın farelere, bu domatesler yedirilmiş.

Bu farelerde;
Enflamasyonun azaldığı
İyi huylu kolesterolün arttığı
Damar duvarındaki aterosklerotik plakların azaldığı görülmüş.

Domates yendikten birkaç saat sonra peptid ince barsakta tespit ediliyor ancak kanda tespit edilmiyor. Buradan hareketle, araştırmacılar; peptidin ince barsakta etkisini oluşturduğunu, daha sonra doğal aminoasitlere parçalanarak emildiğini öne sürüyorlar.

Pişirilmeden, çiğ olarak da yenebilmesi nedeniyle domatesi tercih etmişler.

Domatesin, içerdiği Likopen adlı karatenoid pigment ile antioksidan özelliğe sahip olduğu biliniyordu.

Ancak bu çalışma ile, kimyasal yollarla hazırlanan ilaç yerine bitkisel besinler ile alınabilecek bir peptidin, iyi huylu kolesteroldeki temel protein gibi iş gördüğü ilk kez gösterilmiş oldu.

Genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO ürünler) karşıtları olsa da önümüzdeki yıllarda GDO ürünler yeni tedavi seçenekleri arasında yer alacak gibi görünüyor.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51