Yeşil çay, tansiyon kontrolünden kanseri önlemeye kadar birçok alanda binlerce yıldır ilaç gibi kullanılıyor. Etki mekanizması tam olarak açıklanamasa da son 20 yılda yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çayın faydalarını ortaya koyuyor.

Sağlıklı hücreler

Yeşil çay işlenmemiş ve doğal olması nedeniyle daha çok antioksidan ve polifenol içerir. Özellikle kateşin, antioksidan etkisiyle hücreleri korur.

Kalp sağlığı

Yeşil çayın kan dolaşımını iyileştirdiği ve kolesterolü düşürdüğü biliniyor. Yeşil çayın, tansiyon yüksekliğinden, kalp yetmezliğine kadar, kalple ilişkili birçok hastalık üzerine olumlu etkileri olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiş.

Beyin sağlığı

Kalp için iyi olan, beyin için de iyidir. Beyinin sağlıklı damarlara, iyi kan dolaşımına ihtiyacı var.Yapılan çalışmalar, yeşil çayın nöropsikiyatrik ve demans benzeri hastalıklarda olumlu etkilerinin olduğunu gösteriyor.

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre, yeşil çay, fonksiyonel beyin bağlantılarını artırarak hafıza ve bilişsel fonksiyonları güçlendiriyor.

Zayıflama

Kalorili içeceklere bir alternatif olmasının yanı sıra, yeşil çay metabolizma hızını artırarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Diyabet

Yeşil çay, kan şekeri kontrolüne yardımcı oluyor. Yemek sonralarında olan aşırı insülin salınımını ve yağ depolanmasını azaltıyor.

Kanser karşıtı

Yeşil çayın antioksidan etkisinin hücreleri koruyucu etkisi var. Yeşil çayın, özellikle yemek borusu ve mide kanseri riskini azalttığını gösteren çalışmalar var.

Ağız ve Diş sağlığı

Yeşil çayın, boğaz enfeksiyonu, diş ve diş eti iltihaplarına neden olan bakteri ve virüslerden koruyucu etkisi var.Yeşil çaydaki, antioksidan özelliği olan kateşin, antiviral ve antibakteriyel etkinliğe de sahip.

Sakinleşme

Yeşil çay, rahatlamanıza yardımcı olur. Yeşil çayda bulunan, bir amino asit olan “theanine”in sakinleştirici etkisi var.

Yeşil çayı ne kadar içelim

Yeşil çayın faydalı etkilerini görmek için günlük 4 fincan içilmesi öneriliyor.Yeşil çay, az da olsa kafein içerir. Kafeine hassasiyetiniz varsa daha az içmelisiniz.

Yeşil çay içindeki tanninler, demir ve folik asit emilimini azaltabilir. Bu yüzden, yeşil çay hamileler için uygun bir içecek olmayabilir.

Demir veya folik asit eksikliğiniz varsa, yeşil çayı öğünlerden farklı saatlerde ve daha az miktarlarda içmelisiniz.

Yeşil çayı nasıl hazırlayalım

Yeşil çayı kaynar suya eklemek, faydalı kateşinlerin bozulmasına neden olur. Yeşil çayı, sıcak suda bekleterek demleyin.

Yeşil çaya ekleyeceğiniz birkaç damla limon ile gelen C vitamini, sağlıklık bileşiklerin emilmesini kolaylaştırır.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51