Sindirim sistemi içinde yaşayan ve vücuda önemli faydaları dokunan tirilyonlarca bakteri ve mantarlardan oluşan mikrocanlı topluluğu var.

Sindirim siteminde 500’den fazla mikrocanlı türü var. Geneteik, yaş, beslenme alışkanlıkları, yaşanılan coğrafyaya bağlı olarak mikrocanlı türleri farklı olabiliyor. Enflamasyon, antibiyotik kullanımı, gebelik, kilo değişimi gibi durumlarda mikrocanlı türleri değişiyor.

Bu mikrocanlılar bazı karbonhidrat ve kısa zincirli yağ asitlerinin sindiriminde, özellikle biotin ve K vitaminlerinin sentezinde, safra asitlerinin metabolize olmasında rol alırlar.

Bağırsaktaki faydalı bakterilerin bağışıklık sistemini düzenleyici, crohn ve ülseratif kolit gibi enflamatuar barsak hastalıklarından koruyucu, obeziteyici önleyici etkileri var.

Probiyotik nedir?

Probiyotik, ağızdan alındığında vücuda olumlu etkileri olan mikrocanlı demektir. Ağızdan alınan probiyotikler ile bağırsak içinde daha faydalı bir mikrocanlı topluluğu oluşturulur.

Yapılan çalışmalarda, kilo fazlalığı olanların bağırsaklarındaki mikrocanlı türleri ve oranlarının, normal kiloda olanlardan farklı olduğu görülüyor. Zayıflama amacıyla probiyotikleri kullanarak bağırsak içindeki mikrocanlı türlerinin düzenlenmesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu amaçla ençok kullanılan probiyotikler Laktobasillus ve Bifidobakteriyum türleridir.

Özellikle “Lactobacillus rhamnosus”un kilo kontrolünde faydalı olduğunu gösteren birçok çalışma var. Doktorunuzun önerdiği probiyotikleri içeren ürünleri eczanelerden temin edebilirsiniz.

Prebiyotik nedir?

Probiyotik bakteriler için enerji kaynağı olan ve çoğalmasını kolaylaştıran karbonhidratlara prebiyotik denir.

Prebiyotikler bağırsak içindeki sindirilmeyen ancak bağırsaktaki bakterilerce fermente olan posalardır. Tam tahıl ürünleri, sebze ve meyveler prebiyotik kaynağıdır.

Sağlıklı kiloya ulaşmak için uyguladığınız doğru beslenme ve egzersiz planına ilave olarak kullanacağınız probiyotik ve prebiyotiklerin kilo vermenize faydası olacaktır.

Sağlıklı, mutlu ve aşka dolu günler dilerim

Dr. Halil Ertürk
iç hastalıkları uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51