Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ileri yaşlarda gelişen demansı önlediği görülüyor.14 yıl süren takip sonrasında, sebze, meyve, balık, doymamış yağ asitleri ve süt ürünleri gibi sağlıklı besin kaynaklarını tercih eden, sosis, şeker, şekerli içecekler, beyaz un, tuz ve doymuş yağlar gibi sağlıksız yiyeceklerden uzak duranlarda demans riskinin %90 daha az olduğu görülmüş.

Demans Nedir

Demans, diğer adıyla nörokognitif bozukluk, ilerleyen yaşlarda görülen, bilişsel fonksiyonlarda ciddi bozulma ile seyreden bir durumdur.Hafıza, dikkat, konuşma ve problem çözme yetenekleri bozulur. İlerleyen aşamalarında güncel olaylardan habersizliğin yanı sıra zaman, mekan ve çevresindekiler hakkında da fikri yoktur.

65 yaş üstü nüfusun %5’inde görülmekle birlikte daha önce de başlayabilir.

Hastaların %20-30’unda depresyon veya anksiyete eşlik eder.

Demanstan korunmak için

Kullan ya da kaybet

Kitap okumak, bulmaca çözmek, kart oyunları oynamak, müzik enstrümanı çalmak demansı ve alzheimerı engeller veya ilerlemesini durdurur.

Egzersiz

Düzenli egzersiz, kolesterolü düşürür, tansiyonu düşürür, beynin damarsal hastalıklarını engeller ve demans riskini azaltır.

Sağlıklı Beslenme

Obezite, fazla miktarda doymuş yağ asidi ve alkol tüketimi, demans ve alzheimer riskini artırır.Çoklu doymamış yağ asitlerini içeren sebze ve kuru yemişlerin tüketimi demans riskini azaltır.

Niasinin (B3 vitamini) ve günde 1-2 fincan kahvenin de demansı önlediğini belirten yayınlar var.

Yeterli Uyku

Sürekli olarak, 5 saatten az uyunmaması konusunda uyarıyoruz ancak 9 saatten uzun uyuyanlarda demans riskinin arttığı görülüyor.Demanstan korunmak için sağlıklı yaşam tarzına ihtiyaç var.

Sağlıklı, mutlu ve aşk dolu günler dilerim.

Dr. Halil ERTÜRK
İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Halil Ertürk

Yazar HakkındaDr. Halil Ertürk

İç Hastalıkları Uzmanı. Canyon Ranch Kaplankaya +90 252 511 00 51